U Žepču je predstavljen projekt prekogranične suradnje pod nazivom „HEARTS – Healthcare Equity and Access for Resilient Targeted Support“ kojeg je pripremila Razvojna agencija Vukovarsko-srijemske županije, a koji je financiran u sklopu INTERREG VI-A IPA Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021. – 2027.
Radi se o projektu koji osigurava jednak pristup zdravstvenim uslugama za sve ranjive skupine u prekograničnom prostoru. Nositelji projekta su pet institucija iz Hrvatske, BiH i Crne Gore, a u fokusu je poboljšanje uvjeta za socijalizaciju i rad s djecom s poteškoćama u razvoju.
Djelatnici Razvojne agencije Vukovarsko-srijemske županije sudjelovali su na prvoj kick off konferenciji u Žepču koju je organizirala Razvojna agencija Žepče. Na konferenciji su sudjelovali i predstavnici ostalih partnerskih organizacija, odnosno Centar za pružanje usluga u zajednici Vukovarsko srijemske županije, Udruženje roditelja djece s poteškoćama u razvoju Podgorica i JU Dom zdravlja sa stacionarom Žepče.
Tijekom konferencije govorilo se o problemima u zdravstvenoj skrbi djece s poteškoćama u razvoju u projektnom području kao i primjerima dobre prakse koji su još uvijek rijetki ali ih treba pozdraviti i nastojati „prenijeti“ u ostala projektna područja.
Aktivnosti projekta obuhvaćaju opremanje prostora i nabavu opreme u cilju boljih uvjeta rada stručnih osoba koje skrbe za djecu i mlade s poteškoćama u razvoju. Jedna od značajki projekta je uspostava mobilnih timova stručnih osoba koje će u prostorima centra ili područnim ambulantama raditi s djecom, ali i roditeljima na prepoznavanju problema kod djece koja imaju razvojne teškoće.
Jedan od problema s kojima se susreću sve zdravstvene ustanove je pasivnost roditelja kao i nepriznavanje problema koje ima njegovo dijete. Projektom se nastoji aktivnije educirati cijela lokalna zajednica, a posebno roditelji da što ranije prepoznaju problem kako ne bi bilo kasno za intervenciju kada dijete već krene u školu.
Planirana oprema će omogućiti pružanje kvalitetnijih usluga prema djeci s poteškoćama u razvoju, kroz opremanje Centra za ranu intervenciju, a planirana je nabava vozila za mobilne timove, Neurofeedbacka, digitalnog logopedskog seta, opreme za senzornu sobu, play attention programa i nabavu informatičke opreme za stručno osoblje koje će raditi s djecom. Osim nabave opreme i uspostave mobilnih timova, kroz projekt će se dodatno zaposliti i 13 stručnih djelatnika za rad s djecom s teškoćama u razvoju i njihovim roditeljima
Projekt je odobren za financiranje u okviru programa prekogranične suradnje INTERREG VI-A IPA Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021. – 2027. Trajanje projekta je 30 mjeseci, a ukupan proračun za sve projektne partnere iznosi 1.716.255,00 €, od čega EU financira 85 % dok 15 % sufinanciraju partneri na projektu.