Nagrade Europske unije za ekološku proizvodnju
Povećanje ekološke proizvodnje u poljoprivredi i akvakulturi uvelike pridonosi smanjenju upotrebe kemijskih gnojiva, pesticida i antimikrobnih sredstava te pozitivno utječe na klimu, okoliš, bioraznolikost i dobrobit životinja.
Zato je ekološka proizvodnja prepoznata kao čimbenik koji ima ključnu ulogu u ostvarivanju ciljeva europskog zelenog plana, strategije „od polja do stola” i strategije za bioraznolikost. Komisija je stoga kao ciljeve koje treba postići do 2030. godine utvrdila 25 % poljoprivrednog zemljišta u EU-u pod ekološkim uzgojem i znatno povećanje ekološke akvakulture.
Kako bi poduprla taj cilj, Komisija je u ožujku 2021. donijela Akcijski plan za razvoj ekološkog sektora.
Kriteriji prihvatljivosti
Prijave za nagrade EU-a za ekološku proizvodnju moraju ispunjavati sljedeće kriterije prihvatljivosti:
- a) Prijave se podnose od 25. ožujka 2022. godine do 8. lipnja 2022. godine u 23:59:59 (CEST – Central European Summer Time) putem poveznica dostupnih u odjeljku kategorije nagrada i nagradena internetskoj stranici.
- b) Prijave moraju biti na jednom od službenih jezika Unije.
- c) Podnositelji prijava moraju biti pravne ili fizičke osobe s poslovnim nastanom odnosno prebivalištem u jednoj od 27 država članica EU-a.
- d) Prijavljeni projekt mora biti lociran u EU-u i jasno se odnositi na jednu od sedam kategorija / osam nagrada za 2022. Jedan te isti projekt ne može se prijaviti za više kategorija / nagrada. Svaki podnositelj prijave može se prijaviti samo za jednu nagradu. Po nagradi se može dostaviti samo jedna prijava.
- e) Projekt bi trebao biti ili već u potpunosti proveden ili dovoljno uznapredovao, tako da ga žiri može ocijeniti (tj. provedba treba biti toliko uznapredovala da je vidljivo ostvarenje ciljeva).
- f) Posebni kriteriji prihvatljivosti za svaku kategoriju:
- Najbolja ekološka poljoprivrednica i Najbolji ekološki poljoprivrednik: certificirani u skladu s Uredbom (EU) br. 2018/848o ekološkoj proizvodnji i označivanju ekoloških proizvoda
- Najbolja ekološka regija: nema posebnih kriterija prihvatljivosti
- Najbolji ekološki grad: nema posebnih kriterija prihvatljivosti
- Najbolji ekološki „biookrug”: „biookrug” je definiran kao zemljopisno područje na kojem poljoprivrednici, građani, gospodarski subjekti u turizmu, udruge i javna tijela sklapaju sporazum o održivom upravljanju lokalnim resursima, vodeći se ekološkim načelima i praksama
- Najbolji ekološki MSP: poduzeće certificirano u skladu s Uredbom (EU) br. 2018/848, koje je u skladu s definicijom MSP-ova(poduzeće koje zapošljava manje od 250 osoba i čiji godišnji promet ne prelazi 50 milijuna EUR i/ili čija ukupna godišnja bilanca ne prelazi 43 milijuna EUR) i čija je proizvodnja 100 % ekološka (što podrazumijeva ekološke proizvode i proizvode iz prijelaznog razdoblja)
- Najbolji trgovac ekološkim prehrambenim proizvodima na malo: poduzeće certificirano u skladu s Uredbom (EU) br. 2018/848koje prodaje isključivo certificirane ekološke proizvode (što podrazumijeva ekološke proizvode i proizvode iz prijelaznog razdoblja, isključujući neprehrambene proizvode ili prehrambene proizvode koji nisu dostupni u ekološkoj kvaliteti)
- Najbolji ekološki restoran: restoran koji na jelovniku ima isključivo certificirane ekološke proizvode (što podrazumijeva ekološke proizvode i proizvode iz prijelaznog razdoblja), ako je to moguće (u skladu s Uredbom (EU) 2018/848).
Više informacija o prijavi na poveznici.