Ideja o osnivanju mreže Dunavskih centara za inovacije i transfer tehnologije (DTC) nastala je 2012. godine s ciljem održivog jačanja konkurentnosti gospodarskih subjekata u dunavskoj regiji, od strane njemačke pokrajine Baden-Württemberg i tadašnjeg povjerenika Europske komisije, prof. dr. sc. Norberta Höptnera.
DTC mreža okuplja znanstveno-istraživačke i poduzetničke potporne institucije u Podunavlju i obuhvaća 13 Dunavskih centara za inovacije i transfer tehnologije, koji djeluju u 9 zemalja. DTC mreža ujedno doprinosi kapitalizaciji i ostvarivanju ciljeva Strategije Europske unije za dunavsku regiju (EUSDR).
RA VSŽ je ujedno i član radne skupine Prioritetnog područja PA8 EUSDR „Inovacije i transfer tehnologije“.
Osnovna zadaća DTC-a je povezivanje industrije/malog i srednjeg poduzetništva i sektora istraživanja i razvoja, širenje mreže i suradnja u zajedničkim projektima vezanima uz inovacije i transfer tehnologije, kako bi se osiguralo uključivanje međunarodnih stručnjaka u svakoj fazi.
Dunavski centar za inovacije i transfer tehnologije (DTC) djeluje u okviru RA VSŽ temeljem Sporazuma o suradnji od 2016. godine, a 2019. godine potpisivanjem Sporazuma o suradnji s koordinatorom DTC mreže, Steinbeis 2i iz Stuttgarta, RA VSŽ je imenovana ulaznom točkom (Entry point) i glavnim koordinatorom aktivnosti DTC-a pod nazivom Slavonija, Baranja i Srijem (u nastavku teksta: DTC SBS) za područje 5 slavonsko-baranjsko-srijemskih županija.